Протистояння прихильників та противників відкриття ринку землі триває багато років і перетворилося у справжню інформаційну війну. Це цілком зрозуміло, оскільки плодючі чорноземи України є одним із найбільших її багатств і стратегічною конкурентною перевагою.

За даними Національної академії аграрних наук України, на один гектар чернозему припадає приблизно 61 громадянин України, що значно більше, ніж в розвинутих країнах Європи й Північної Америки. Тому, від того, наскільки розумно й послідовно буде запроваджено ринок землі, залежать статки й перспективи, як кожного українця, так і всієї України загалом.

Запровадження повноцінного ринку землі довгий час було вимогою до України від міжнародних кредиторів для видачі чергових кредитів. Є ця вимога і серед нинішніх від Міжнародного валютного фонду.

Земельна реформа 2020 ринок землі

Основний аргумент авторів земельної реформи — користь для економіки. Українські родючі чорноземи — це не просто стереотип.

Україна з часу здобуття незалежності по теперішній час пройшла тернистий шлях до зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення.   Мораторій (заборона) на продаж землі діяв в Україні з 2001 року. Спершу його продовжили до 2005 року, до того часу в Україні мали розробити закон про обіг сільськогосподарських земель та запровадити ринок. Однак цього не сталося, тому мораторій продовжували щороку на 1 рік. Востаннє мораторій на продаж землі продовжили до кінця 2019 року, однак ринок землі не міг запрацювати доти, доки не буде ухвалено закону про обіг землі.

Після того як пропрезидентська більшість у Верховній Раді 13 листопада 2019 року підтримала у першому читанні законопроект № 2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», запровадження земельного ринку в Україні стало значно ближчим.

Ухвалення Верховною Радою законопроекту №2178-10 «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» — лише перший крок земельної реформи в Україні.

Ключові положення нового закону:

ринок землі 2020 земельна реформа
 • Ринок землі почне функціонувати з 1 липня 2021 року.
 • У перші два роки діятиме обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки. З 2024 року обмеження складе до 10 000 га в одні руки.
 • З 2021 до кінця 2023 року право на покупку землі буде тільки у фізичних осіб. Юридичним особам забороняється купувати землю сільськогосподарського призначення.
 • З 1 січня 2024 року купувати землю дозволять українським юридичним особам, при цьому концентрація в однієї юридичної особи – не більше 10 000 га.
 • Іноземців допустять до ринку землі лише після референдуму.
 • Іноземним громадянам забороняється купівля земельних ділянок в 50-кілометровій зоні від державного кордону України, незалежно від рішення референдуму.
 • Землі сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності не продаватимуться.
 • Розрахунок за купівлю ділянок буде проходити лише в безготівковій формі.
 • Банки набуватимуть право власності на земельні ділянки, як предмет застави (звернення на стягнення). Але, протягом 2 років такі ділянки мають бути відчужені на торгах.
 • Юридичним особам, в числі яких є громадяни держави-агресора, а також фізичним особам, щодо яких застосовані санкції, забороняється купувати землю навіть за умови проведення референдуму.
 • Ціна продажу ділянок сільськогосподарського призначення не може бути нижчою за нормативну грошову оцінку. Ця норма діятиме до 1 січня 2030 року.

Наріжними стали пункти, навколо яких зійшлися прихильники і противники запуску ринку землі в Україні – це обсяги угідь в одні руки і перелік потенційних покупців. Спочатку земельний проект був виписаний таким чином, що доступ до українських чорноземів отримували іноземці (вони могли бути засновниками українських компаній), а земельний банк, дозволений до концентрації в одних руках, становив рекордні 200 000 га.

Також селяни масово протестували проти високої концентрації землі, побоюючись, що, якщо дозволити земельні банки по 200 000 га, чорноземи просто скуплять великі агрохолдинги, а середні господарства і фермери залишаться ні з чим.

Ключові питання

Що буде з іноземними агрохолдингами, які вже працюють в Україні?
За розрахунками Мінекономіки, в Україні працює близько 1300 агрокомпаній з іноземним капіталом. Не всі вони є великими агрохолдингами, частина з них — це маленькі фермерські господарства, які належать іноземцям. Тому ці компанії не зможуть володіти сільськогосподарською землею.


Як зміниться вартість землі після відкриття ринку?

Вартість сільськогосподарської землі визначатиме ринок. Очікується, що після запровадження ринку землі, її вартість буде поступово зростати. Вища вартість землі означає збільшення місцевих податків та підвищення фінансової спроможності сільських громад.


Що буде із землею, яка опиниться у банків у якості застави?
Однією з переваг відкриття ринку землі є те, що фермери зможуть брати кредити на її купівлю або розширення виробництва під її заставу. Наразі така можливість у них відсутня, що стримує розвиток малих фермерських господарств та великих агрохолдингів.
Банки зможуть стати власниками землі тільки за умови, якщо земельна ділянка дісталась їм як заставне майно за непогашеним кредитом. Такі ділянки фінансові установи повинні продати на земельних торгах протягом двох років після отримання права власності.

Підсумки

Незважаючи на побоювання українців, закон про ринок землі прийнято. На нього покладені великі надії щодо удосконалення діяльності суб’єктів господарювання в аграрній сфері та залучення інвестицій в українську економіку. Економічні аргументи для відкриття українського ринку сільськогосподарських земель є вагомими, проте все ще існує широка стурбованість щодо природи процесу та впливу, який він матиме на майбутнє право власності.

Станіслав Лущенков

Адвокат ТОВ «Юридична компанія «АРМАДА»

Залишились питання?

Заповніть форму нижче і отримайте персональну консультацію.