Не секрет, що автомобільний транспорт є найбільш популярним і займає значне місце в вантажних перевезеннях серед перевізників України. Переваги перевезення вантажу саме автомобільним транспортом полягають в тому, що це: надійно, швидко та доступно.

Численні автотранспортні підприємства мають досить повно укомплектовану виробничу базу й розгалужену мережу інфраструктурних об’єктів.

Проте, приріст перевезення вантажу автомобільним транспортом призвів до посилення вимог до автомобільних перевізників та контролю за дотримання ними вимог законодавства щодо перевезень вантажів.

Упродовж декількох останніх років Держава розробляє та схвалює транспортні стратегії розвитку України, зокрема, для забезпечення розвитку мережі автомобільних доріг загального користування.

Як це позначається на автомобільних перевізниках? Які права і обов’язки має автомобільний перевізник? Які штрафи мають очікувати автомобільні перевізники? Ці та інші найбільш актуальні питання ми розглянемо у нашій статті.

Для початку розглянемо основні завдання Укратрансбезпеки.

Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на транспорті, здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою транспорті та надання у передбачених законом випадках адміністративних послуг у сфері автомобільного, міського електричного, залізничного транспорту.

Одним із способів реалізації покладених завдань на Управління Укртрансбезпеки областей є здійснення рейдових перевірок, в тому числі габаритно-вагового контролю.

УВАГА! На сьогодні Укртрансбезпека не може здійснювати планові та позапланові перевірки перевізників, як контролюючий орган. Одночасно зазначаємо, що Укртрансбезпека продовжує здійснювати заходи державного контролю шляхом рейдових перевірок за дотриманням перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт та вимогами ЄУТР (постанова КМУ від 08.11.2006 № 1567).

Рейдова перевірка вантажних перевезень.

Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться інспекторами Укртрансбезки із залученням працівників Нацполіції в будь-який час, на підставі щотижневого графіку, на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об’єктах, що використовуються суб’єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Під час проведення рейдової перевірки перевіряється:

  • наявність визначених статтею 48 ЗаконуУкраїни «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;
  • додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі – Європейська угода);
  • відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам;
  • додержання водієм режиму праці та відпочинку;
  • виконання водієм інших вимог Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

У випадку виявлення порушень законодавства під час проведення рейдової перевірки посадовими особами, що провели перевірку, складається Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом із посиланням на порушену норму.

Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів.

Габаритно-ваговий контроль.

Під час проведення рейдової перевірки Укртрансбезпека велику увагу приділяє здійсненню габаритно-вагового контролю.

Пильна увага до вагового контролю великовагових (великогабаритних) транспортних засобів спричинена через запобігання руйнуванню автомобільних доріг. Проте, варто зазначити, що значну роль у проведенні габаритно-вагового контролю слід відвести прийнятий Верховною Радою законопроект № 1047, яким запроваджено штрафи за перевищення допустимої ваги вантажу транспорту.

Основні вимоги до проведення габаритно-вагового контролю:
— у темну пору доби місце здійснення габаритно-вагового контролю повинне бути освітленим;
— ваги мають бути сертифіковані. У разі несправності ваг, зважування не допускається. Водій може ознайомитись зі свідоцтвом про повірку ваг та свідоцтвом про державну метрологічну атестацію;
— габаритно-ваговий контроль транспортного засобу проводиться протягом не більше однієї години (з моменту заїзду транспортного засобу на ваги до кінцевого оформлення матеріалів у разі виявлення порушення);
— якщо вага на пункті габаритно-вагового контролю суттєво відрізняється від ваги зазначеної в ТТН, просити повторне зважування;
— водій має право взяти витяг на ваги, фотографувати ваги та документи на ваги, робити відео фіксацію;
— у разі відмови водія транспортного засобу від проходження габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів складають акт за формою, встановленою Мінінфраструктури, з оперативним повідомленням уповноваженого підрозділу Національної поліції;
— водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та поліцейських.

Фіксація габаритно-вагового контролю:

  • за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю, Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів;
  • на підставі вказаних документів габаритно-вагового контролю проводиться розрахунок та складається розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування;
  • складається Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Нарахування плати за рух великовагових (великогабаритних) транспортних засобів без оформленого дозволу.

Згідно Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою КМУ від 27.06.2007 року № 879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які зазначені в ПДР, у випадку якщо відсутній дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.

Таким чином, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру, плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати:

до 10 відсотків – у подвійному розмірі;

на 10-40 відсотків – у потрійному розмірі;

більше як на 40 відсотків – у п’ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Перевізник зобов’язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Недоліки в законодавстві або що не враховують працівники Укртрансбезпеки під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Юрист семейное право Николаев

Кожний автомобільний перевізник в Україні зіткався з низкою проблем у наданні послуг з перевезення вантажу автомобільним транспортом. Здавалось, документи на вантаж підтверджують, що перевезення вантажу здійснюється згідно норм п. 22.5. ПДД, проте, працівники Укртрансбезпеки вказують на порушення габаритно-вагового контролю.

Найчастіше порушення габаритно-вагового контролю пов’язано не з перевищенням загальної маси вантажу (маса брутто), а з перевантаженням на осі вантажного автомобіля, через нерівномірний розподіл вантажу в транспортному засобі.

Отже, під час здійснення габаритно-вагового контролю необхідно звернути увагу який саме вантаж перевозиться сипучий, наливний тощо.

УВАГА! На сьогоднішній день існує судова практика на користь автомобільних перевізників щодо скасування постанов про адміністративне правопорушення через відсутність вищезазначеної методики.

Дії перевізника, який хоче перевезти великоваговий, або великогабаритний вантаж:

  • подати заяву про видачу погодження маршруту до уповноважених Укравтодором підприємств, не пізніше ніж за три доби до початку здійснення перевезення:
  • внести плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Дозвіл на рух великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу після отримання погодження маршруту та внесення плати за проїзд видається уповноваженим підрозділом Національної поліції через центри надання адміністративних послуг.

Штрафи Укртрансбезпеки.

Відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення автомобільних вантажних перевезень передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

За порушення законодавства про автомобільний транспорт при перевезенні вантажу до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за:

надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, — штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян = 1700,00 грн.;

порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів — штраф у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян = 340,00 грн.;

невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства — штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян = 680,00 грн.;

перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу — штраф у розмірі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 8500,00 грн.;

перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу — штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян = 17000,00 грн.;

перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу — штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян = 34000,00 грн.

Щодо штрафів за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм, то даний вид штрафу запроваджено з 25 вересня 2019 року. Сума штрафу залежатиме від того, наскільки вага вантажу більше норми у відсотковому співвідношенні.

Крім того, посадові особи Укртрансбезпеки мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення у випадках порушень законодавства з питань безпеки на наземного транспорті, передбачених статтями 122-2, 124, 128-1, 132-1, 133-1, 133-2, 135-1, 136, та ст. 164, у частині, що стосується правопорушень у галузі господарської діяльності, пов’язаної з перевезенням вантажів, Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Ще одним нововведенням є штраф за невиконання водієм, який здійснює перевезення вантажів або пасажирів, вимог працівника Укртрансбезпеки про зупинку автомобіля, передбачений статтею 122-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Розмір штрафу становить 3400 грн. або позбавлення права керування на строк від 3-х до 3-ти місяців.

Судова практика.

На жаль, автомобільні перевізники позбавлені можливості оскарження в судовому порядку розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який проведений за результатами габаритно-вагового контролю.

Позивні вимоги про визнання протиправним та скасування розрахунку плат за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування не підлягають розгляду як в порядку адміністративного судочинства, так і взагалі не підлягають судовому розгляду. Зазначена правова позиція викладена у постанові Великої палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року по справі № 803/3/18.

Водночас, на розгляді Великої палати Верховного Суду перебуває справа № 912/2385/18 для вирішення наступних питань: чи зобов`язаний прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі, окрім обґрунтування, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, обґрунтовувати також визначені законом підстави для звернення до суду прокурора шляхом: 1) додання до позовної заяви суду доказів, які підтверджують, що захист законних інтересів держави не здійснюється, зокрема, доказів здійснення передбачених законом дій щодо порушення прокурором відповідного провадження у разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурором; 2) обґрунтування та доведення суду причини, через які захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження. Чи достатньо у такому разі самого лише посилання в позовній заяві прокурора на те, що уповноважений орган не здійснює або неналежним чином здійснює відповідні повноваження для прийняття позову прокурора до розгляду.

Отже, для стягнення з автомобільних перевізників плати а проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в судовому порядку, не достатньо лише подати позовну заяву прокурором від імені Укртрансбезпеки, але необхідно довести та обґрунтувати, що уповноважений орган не здійснює або неналежним чином здійснює відповідні повноваження.

Підсумки

На сьогодні, недотримання вагових норм автомобільним перевізником призводить не лише до значних витрат на оплату штрафу, а і до надмірної плати за проїзд великовагових транспортним засобів.

Українські дороги та законодавство України фактично не передбачають можливості перевезення великовагових та(або) великогабаритних вантажів без сплати штрафів, що ставить перевізників у нерівне становище із контролюючими органами.

Після отримання постанови від Укртрансбезпеки не слід поспішати сплачувати штраф, адже з великою ймовірністю така постанова може бути неаргументована та складена з порушенням законодавства України.

Варто пам’ятати, для належного захисту своїх прав та інтересів автомобільним перевізникам доцільно відстоювати їх в судовому порядку.

Ірина Макарук

Адвокат ТОВ «Юридична компанія «АРМАДА»

Залишились питання?

Заповніть форму нижче і отримайте персональну консультацію.