З 1 лютого 2020 року набрали чинності нові порядки зупинення реєстрації  податкових накладних/розрахунків коригування у ЄРПН та розпочалася нова хвиля «блокувань». Незважаючи на затвердження більш досконалих (за словами податківців) критеріїв ризиковості платників ПДВ та критеріїв ризиковості здійснення операцій, автоматизований моніторинг продовжує спрацьовувати на будь-які підозрілі для нього операції, а отже у «зоні ризику» опиняються і добросовісні платники податків.

Зупинення та подальша відмова у реєстрації податкової накладної створюють численні незручності для суб’єкта господарювання та негативно впливають на його ділову репутацію.

У цій публікації ми пропонуємо свої поради щодо того, яким чином вести себе суб’єкту господарювання при зупинці та відмові у реєстрації податкової накладної.

разблокировка накладных

1. Держава проти «податкових ям»

відмова реєстрації податкової накладної

Боротьба із «податковими ямами» та намагання зменшити обсяги податкової вигоди, яку неправомірно отримують недобросовісні суб’єкти господарювання змусила законодавця наприкінці 2016 року внести зміни до Податкового кодексу України, якими було передбачено можливість зупиняти реєстрацію податкових накладних /розрахунків коригування в ЄРПН.

Перша хвиля масових зупинок реєстрації розпочалась у квітні 2017 року, коли набрав чинності пункт 201.16 статті 201 ПК України та тривала до кінця грудня 2017 року, коли законодавець вніс чергові зміни до Податкового кодексу та зобов’язав Уряд визначити порядок зупинки реєстрації

Друга хвиля, розпочалась після затвердження Кабміном нового порядку у лютому 2018 року, але масштабувалася у листопаді 2018 року коли ДФС оновило критерії ризиковості платника податку та критерії ризиковості здійснення операцій.

Після того, як Шостий апеляційний адміністративний суд 10 грудня 2019 року визнав протиправними та скасував окремі пункти Порядку зупинення реєстрації податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №117, уряд ухвалив нові Порядки вже на наступний день.

З набранням новими Порядками чинності, з 1 лютого 2020 року  почалась третя хвиля «блокувань» податкових накладних.

2. Чим регулюються зупинки та відмови у реєстрації податкових накладних і хто приймає рішення?

Податковий кодекс України зачіпає питання зупинки та відмови у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування тільки у окремих пунктах статей 56 та 201. Так, підпункт 201.16 статті 201 ПК України у чинній редакції не містить опису процедури зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та підстав для неї, а лише констатує таку можливість і відсилає до порядку, який повинен бути визначений Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 11 грудня минулого року Постановою № 1165 затвердив два Порядки:

 • Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Далі – Порядок № 1165(1);
 • Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок №1165 (2).

На наступний день, 12 грудня 2019 року, Міністерство фінансів України наказом № 520 затвердило Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок №520).
Всі три порядки набрали чинності з 1 лютого 2020 року. Слід зазначити, що ці акти, на відміну від документів двох попередніх «хвиль», вже в меншому ступеню нагадують боротьбу Дон Кіхота із вітряками і є більш досконалими.

3. Автоматизований моніторинг

Після складання податкової накладної і подачі її для реєстрації в ЄРПН, вона проходить через автоматизований моніторинг, завданням якого є виявлення ознак, які свідчать про існування певних ризиків порушення податкового законодавства.

При  цьому пункт 3 Порядку №1165(1) встановив чотири «ознаки безумовної реєстрації», за наявності будь-якої з яких реєстрація податкової накладної не може бути зупинена.

Якщо податкова накладна не відповідає жодній з цих ознак, це тягне два важливих наслідки:

по-перше, платник податку, яким складено таку податкову накладну перевіряється  щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (Додаток 1 до Порядку №1165(1) та показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (Додаток 2 до Порядку №1165(1);

по-друге, податкова накладна перевіряється щодо відповідності відображеної у ній операції критеріям ризиковості здійснення операцій (Додаток 3 до Порядку №1165(1)

Отже, за результатами автоматизованого моніторингу може бути не лише зупинено реєстрацію податкової накладної, а й прийнято рішення про включення платника податків до  переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.

блокування податковихнакладних

4. Пояснення та копії документів

Після зупинення реєстрації податкової накладної, платник податку у відповідності до пунктів 5-6 Порядку №520 впродовж 365 календарних днів від дати виникнення податкового зобов’язання має право подати письмові пояснення та копії документів, якими підтверджується реальність господарської операції, щодо якої складено податкову накладну.

Ці пояснення та копії документів мають бути розглянуті протягом п’яти робочих днів комісією регіонального рівня. За результатами розгляду комісія приймає рішення про реєстрацію податкової накладної або відмову у її реєстрації.

Варто зазначити, що підготовка тексту пояснень та «розблокувального пакету документів» є надзвичайно важливою стадією, яка може суттєво зекономити час і кошти підприємства, але у багатьох випадках платник податків ставиться до неї без необхідної уваги. Наслідком такої легковажності стає рішення про відмову у реєстрації, яке зрештою доведеться оскаржувати у адміністративному суді.

Найчастіші помилки при наданні пояснень та копій документів такі:

 • текст пояснень не готується професійно, не містить повного опису змісту господарської операції та місця суб’єкта господарювання у ланцюжку контрагентів-постачальників. Нерідко пояснення вміщуються у віконці електронного кабінету та складаються з двох-трьох рядків;
 • наданими копіями документів підтверджується лише факт постачання товарів або послуг, аде не підтверджується можливість поставити певну кількість товару або надати певний обсяг послуг. У такому випадку необхідно документально довести наявність у підприємства товарно-матеріальних цінностей, матеріально-технічної бази, персоналу, ліцензій та дозволів на здійснення окремих видів діяльності тощо;
 • разом із договорами не надаються всі їх невід’ємні частини (специфікації, додатки, додаткові угоди), а також документи, що прямо передбачені договорами (довіреності, сертифікати, декларації);
 • не надаються документи, якими підтверджується оплата за господарською операцією, щодо якої складено податкову накладну (у випадку, якщо договором передбачено відстрочку платежу).

Слід зазначити, що в деяких випадках варто не поспішати з подачею пояснень та копій документів, поки «розблокувальний пакет» не буде повністю зібраний, оскільки в цьому випадку краще втратити один-два тижні, ніж чекати декілька місяців судового рішення та його виконання податківцями.

5. Скарга чи позов?

Якщо комісія регіонального рівня відмовить у реєстрації податкової накладної, залишиться два шляхи – подати скаргу до комісії центрального рівня (впродовж 10 робочих днів) або звернутись до суду.

Чи варто звертатись до комісії ДПС – питання суто індивідуальне. Доцільність цього кроку залежить від того, наскільки повними були пояснення та копії документів, та підстав зазначених у рішенні комісії регіонального рівня. Враховуючи звичайну статистику, яку оприлюднює сама ДПС, позитивно вирішується приблизно чверть від поданих скарг (при цьому немає деталізації, щодо яких саме рішень ці скарги були подані).

До переваг судового оскарження, однозначно відноситься те, що суд, на відміну від податківців, цікавить в першу чергу реальність господарської операції, а не наявність окремих помилок у оформленні первинних документів. Крім того, суд візьме до уваги і ті документи, копії яких не подавалися у складі «розблокувального пакету».

Звернення до суду – це практично стовідсоткова гарантія того, що буде прийнято рішення на користь платника податку. Втім, тут постає питання строку, коли це рішення буде прийнято і реалізовано (в залежності від того, який саме з окружних адмінсудів розглядатиме позов, цей строк лише в першій інстанції триватиме від двох місяців до півроку, а разом із апеляційною інстанцією цей строк зростає майже до року).

6. Підсумки

У випадку, коли автоматичний моніторинг зупинив реєстрацію податкової накладної, необхідно приймати лише зважені і професійно продумані рішення:

 • проаналізувати квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної та зрозуміти точну підставу зупинення;
 • звернутись до текстів чинних нормативно-правових актів, якими регулюється це питання;
 • не поспішаючи зібрати всі необхідні документи та зробити їх якісні сканкопії;
 • підготувати детальний та структурований текст пояснень, не обмежуючись загальними фразами;
 • за необхідності подати правильно складену таблицю даних платника податків із поясненнями до неї.

Найкращим виходом із проблемної ситуації буде звернення за консультацією до юриста – фахівця у сфері податкового права, який допоможе у підготовці всіх необхідних документів та у виведенні платника податків із категорії ризикових.

Armada-Team-02-Oborotov

Ігор Оборотов

Співкеруючий партнер ТОВ «Юридична компанія «АРМАДА»

Залишились питання?

Заповніть форму нижче і отримайте персональну консультацію.